گواهینامه HACCP

نحوه اخذ HACCPنقاط کنترل بحرانی تجزیه و تحلیل خطر (Hazard Analysis Critical Control Points) که بسیاری آن را گواهینامه HACCP می شناسند، نوعی استاندارد صنایع غذایی به شمار می رود. استاندارد غذایی HACCP یک روش شناخته شده بین المللی می باشد که برای شناسایی و مدیریت ریسک مربوط به ایمنی مواد غذایی تدوین شده و زمانی که مورد استفاده قرار بگیرد، می تواند به مشتری و نهاد های مربوطه نشان دهد که یک برنامه ایمنی مواد غذایی در حال اجرایی شدن است.

در گواهینامه HACCP ایمنی غذا از طریق تجزیه و تحلیل و کنترل خطرات بیولوژیکی، شیمیایی، فیزیکی، حاصل از تولید، تهیه و جا به جایی مواد اولیه مورد بررسی قرار می گیرد. امروزه بسیاری از بهترین تولید کنندگان و فروشندگان جهان از این سیستم استاندارد سازی صنایع غذایی، برای برنامه های مدیریت ایمنی خود استفاده می کنند.

البته باید بدانید که یک برنامه ایمنی غذایی تنها با مدرک HACCP انجام نمی شود و می توانید از استاندارد ایزو 22000 و یا استاندارد هایی مانند گواهینامه GMP نیز برای تکیمل آن استفاده کنید.

اهمیت استاندارد HACCP

گواهینامه HACCPاجرای صحیح یک برنامه HACCP با شناسایی و کنترل خطرات احتمالی ناشی از مواد اولیه، فرایند ها و خطرات انسانی، به کاهش احتمال شکایات مشتری کمک می کند. همچنین این استاندارد باعث بالابردن اطلاعات کارمندان می شود و به صورت مستقیم بر روی بهبود مستمر فرایند ها و محصولات تاثیر می گذارد.

اصول موجود در این گواهینامه با الزامات قانونی FDA و FSMA برای پردازش مواد غذایی مطابقت دارد و با استفاده از آن می توانید الزامات قانونی را نیز به راحتی اجرا کنید. اگر چه استفاده از یک سیستم  HACCP همه الزامات را برآورده نمی کند اما بر روی اکثر آنها کار کرده و بهترین بستر برای ساخت سیستمی سازگار با FSMA می باشد.

مراحل اجرای استاندارد صنایع غذایی HACCP

 1. استاندارد HACCPتجزیه و تحلیل خطر : استفاده از این اصل شامل فهرست کردن مراحل کار و شناسایی مکانهایی است که احتمالاً خطرات قابل توجهی رخ می دهد. همچنین تیم HACCP  برای از بین بردن خطرات تمرکز خواهند کرد و هیچ توجیهی برای حذف و یک خطر از لیست وجود ندارد.
 2. شناسایی نقاط کنترل حیاتی : یک نقطه کنترل حیاتی یا CCP ، مرحله یا روشی است که در آن می توان کنترل های مورد نظر را اعمال کرد و از خطرات جلوگیری و یا تا حد امکان آنها را کاهش داد.
 3. ایجاد محدودیت : محدودیت بحرانی (CL) حداکثر یا حداقل مقداری است که باید یک پارامتر بیولوژیکی، شیمیایی یا فیزیکی در آن کنترل شود تا از بروز خطرات جلوگیری به عمل آید.
 4. نظارت بر CCP : تیم HACCP روشهای نظارت برای اندازه گیری حد بحرانی در هر نقطه کنترل حیاتی را توصیف می کند. در این رویه نظارت باید نحوه اندازه گیری، زمان اندازه گیری، مسئولیت اندازه گیری و میزان اندازه گیری در طول تولید را، اندازه گیری کرد.
 5. تعیین اقدامات اصلاحی : اقدامات اصلاحی روشی است که در صورت وقوع انحراف در حد حیاتی، انجام می شود. تیم HACCP مراحلی را که باید برای جلوگیری از ورود غذای خطرناک به زنجیره غذایی انجام شود و مراحلی را که برای اصلاح فرآیند لازم است، شناسایی خواهد کرد.
 6. تاییدیه : فعالیت هایی که با نظارت ارتباطی ندارد و اعتبار گواهینامه HACCP را تایید می کنند. تیم HACCP ممکن است فعالیت هایی مانند حسابرسی CCP، بررسی سوابق، بررسی محموله قبلی، کالیبراسیون ابزار و آزمایش محصول را به عنوان بخشی از فعالیتهای تأیید شناسایی کند.
 7. ثبت اسناد : یکی از مولفه های اصلی طرح HACCP ثبت اطلاعاتی است که می تواند برای اثبات تولید ایمن یک ماده غذایی مورد استفاده قرار گیرد. سوابق باید شامل اطلاعات مربوط به طرح HACCP باشد.

خطراتی که مواد غذایی را تهدید می کنند

 • خطرات میکروبیولوژیکی : خطرات میکروبیولوژیکی شامل باکتری ها، مخمرها، کپک ها و ویروس ها
 • خطرات شیمیایی : شامل آب، موادی که با محصولات غذایی تماس دارند، مواد تمیز کننده، مواد کنترل آفات، آلاینده ها (محیطی، کشاورزی و فرآیند مانند آکریل آمید)، سموم دفع آفات، مواد افزودنی غذایی
 • خطرات فیزیکی : شامل شیشه، نوع بسته بندی، مدفوع آفات، پیچ و غیره

مزایای دریافت مدرک HACCP

هدف اصلی سیستم HACCP محافظت از افراد در برابر بیماری های ناشی از غذا است اما مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه برای شما ذکر کرده ایم :

 • افزایش اطمینان به محصولات برای مشتری ها
 • امکان دسترسی به بازار هایی که در آن مشتری نیاز به محصولات مبتنی با سیستم HACCP دارند
 • کاهش مسئولیت های سازمان
 • مدیریت موثر فرآیند
 • بهبود کیفیت و سازگاری

نحوه دریافت گواهینامه HACCP

اصول اصلی که برای برای ایمنی مواد غذایی در حال پردازش و جا به جایی مورد استفاده قرار می گیرد برای مشتری های امروزی کافی نیست و استاندارد های صنعت غذایی بسیار گسترده تر از الزامات نظارتی می باشد. سلامتی یکی از دلایلی است که باعث شده تا کاربران این حوزه انتظارات بیشتری از صنایع داشته باشند. محصولات غذایی باید به گونه ای باشند که سلامت مصرف کننده را به خطر نیندازد.

رایان سرت نماینده و مرکز تخصصی دریافت گواهینامه های بین المللی است که برای اخذ گواهینامه HACCP می توانید از این مجموعه کمک بگیرد. در آخر باید بگوییم که دریافت یک گواهینامه سیستم رضایت مشتری نیز می تواند به شما برای برطرف کردن نیازهای مشتریانتان بسیار مفید باشد.