استاندارد ایزو 10017 چیست ؟

استاندارد ایزو 10017 چیست

استاندارد ایزو 10017 ، راهنمایی هایی در مورد انتخاب روش های آماری مناسب ارائه می کند که ممکن است برای سازمان ها در توسعه، پیاده سازی، حفظ و بهبود سیستم مدیریت کیفیت مطابق با ایزو 9001، مفید واقع شود. فرایند های مرتبط با گواهینامه ایزو 10017 با بررسی الزامات ایزو 9001 انجام می گیرد که شامل، استفاده از داده های کمی و سپس شناسایی و توصیف تکنیک های آماری است که می تواند هنگام استفاده برای چنین داده هایی مفید باشد.

نمی توان گفت که لیست تکنیک های آماری ذکر شده در ISO 10017 ، کامل و جامع است. اما مزیتی که در این میان وجود دارد، استفاده از این استاندارد منعی برای استفاده از سایر تکنیک های آماری و روش های دیگر که برای سازمان مفید هستند، ایجاد نمی کند. در ضمن استاندارد ISO 10017 اجباری برای استفاده از داده های آماری ایجاد نمیکند و سعی برای توصیف چگونگی اجرای روش ها ندارد. البته توجیهی که برای اخذ استاندارد ایزو 10017 وجود دارد، بهبود اثربخشی سیستم مدیریت کیفیت در سازمان ها است که می تواند عامل مهمی برای ساماندهی فرایند های یک مجموعه به شمار برود.

مزایای استاندارد ایزو 10017

در بسیاری از سازمان هایی که محصول محور و یا خدمات محور هستند، فرایند های اجرایی با یکدیگر تفاوت دارند. این عامل نشان می دهد که سیستم مورد نظر به طور کامل پایدار نیست. مزیت اصلی مدرک ایزو 10017 نیز، کمک به سازمان ها برای شناسایی تکنیک های آماری است که می تواند در توسعه، اجرا، نگهداری و بهبود سیستم مدیریت کیفیت مفید واقع شود.

تفاوت های به وجود آمده در خدمات یا محصولات شرکت ها را می توان به ویژگی های کمی فرایند ها مرتبط کرد که در چرخه کلی محصول با استفاده از داده های آماری، قابل مشاهده هستند. استفاده از داده های آماری موجود در استاندارد ISO 10017 سبب شده تا اندازه گیری، توصیف، تجزیه و تحلیل و تفسیر تنوع در فرایند ها، حتی با مقدار نسبتا محدودی از داده، تسهیل شود. این امر نیز باعث شده تا حل و جلوگیری از مشکلات به وجود آمده به دلیل تغییرات به حداقل برسد.

صدور استاندارد ISO 10017به این ترتیب است که تکنیک های آماری به ابزاری برای مدیریت مناسب و استفاده از داده های موجود برای تصمیم گیری تبدیل می شوند و بدون شک به بهبود مستمر کیفیت محصولات و خدمات کمک خواهند کرد. تکنیک های موجود در گواهی ایزو 10017 را می توان در فعالیت های مختلفی مانند تحقیقات بازار، طراحی، توسعه، تولید، تایید، نصب و ارائه خدمات به کار برد.

تکنیک هایی که در ISO 10017 کاربرد دارند

با توجه به اینکه کاربرد های ایزو 10017 بسیار گسترده می باشند و تا اینجا احتمالا با برخی از آنها آشنا شده اید، بهتر است به بررسی تکنیک های آماری که توسط سازمان ها برای اجرا ایزو 10017 استفاده می شود بپردازیم.

 • آمار توصیفی
 • طراحی آزمایشات
 • آزمون فرضیه
 • تجزیه و تحلیل اندازه گیری ها
 • تجزیه و تحلیل ظرفیت فرایند
 • تجزیه و تحلیل رگرسیون
 • تجزیه و تحلیل قابل اطمینان بودن
 • نمونه گیری
 • شبه سازی
 • نمودار های کنترل فرایند آماری (CEP)
 • رفع تلرانس آماری
 • تحلیل سری های زمانی

از میان این تکنیک ها، روش های توصیفی (از جمله روش های گرافیکی) جنبه بسیار مهمی فعالیت ها هستند.

استاندارد ایزو 10017 برای چه شرکت هایی مناسب است ؟

برای بسیاری از کاربران این سوال به وجود می آید “چه شرکت هایی می توانند ایزو 10017 دریافت کنند ؟” . در پاسخ به این سوال باید متذکر شویم که سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 یک استاندارد عمومی به شمار می رود که استفاده از آن برای شرکت های مختلفی امکان پذیر می باشد. این در حال است که ایزو 10017 نیز برای بهبود عملکرد سیستم مدیریت کیفیت ارائه شده است، پس می توان به این نتیجه رسید که استفاده از ISO 10017 محدودیت خاصی ندارد و می توان آن را برای شرکت های مختلف اخذ کرد.

کاربرد گواهینامه ایزو 10017استفاده از تکنیک های آماری مطابق ایزو 9001

فصل هایی که مطابق با ایزو 9001 ، لازم است تکنیک های آماری اعمال شوند به شرح زیر است :

 • فصل 6 : برنامه ریزی، در شماره 6.1 اقداماتی برای رفع خطرات و فرصت ها
 • فصل 7 : پشتیبانی، در شماره 7.1.5 ، نظارت و اندازه گیری منابع
 • فصل 9 : ارزیابی عملکرد در شماره 9.1 ، نظارت، اندازه گیری، تجزیه و تحلیل

به طور قطع استفاده از تکنیک های آماری برای سازمان ها ضروری است. زیرا بسیاری از تصمیم گیری ها بهتر است که بر اساس داده ها باشند.

اخذ و صدور ISO 10017

برای دریافت استاندارد ایزو 10017 می توانید با رایان سرت در تماس باشید. جهت اخذ استاندارد های ایزو و دیگر استاندارد های بین المللی می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید تا اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار دهند. برای صدور استاندارد ایزو 10017 ، رایان سرت می تواند در کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه خدمات مورد نیازتان را ارائه کند.

مقالات مفید

سبحان شاهیمشاهده نوشته ها

کارشناس سئو مجموعه رایان سرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *