استاندارد BRC مدیریت ایمنی غذایی

استاندارد BRC

در حوزه مواد غذایی استاندارد های زیادی به صورت بین المللی تدوین شده اند. البته در برخی از کشور ها نیز استاندارد های خاصی رایج می باشد. برای مثال در ایران نشان حلال یکی از مدرک هایی است که فعالین حوزه غذایی باید آن را دریافت کنند. استاندارد هایی که در این بخش طراحی شده اند، برای اطمینان از ایمنی غذایی و رعایت آن می باشند. یکی از استاندارد هایی که احتمالا نام آن زیاد به گوش شما خورده، استاندارد BRC است. اما گواهینامه BRC چیست ؟ و چه وظایفی را بر عهده دارد ؟

کنسرسیوم خرده فروشی انگلیس یا British Retail Consortium برای اولین بار استاندارد ایمنی غذایی خود را در سال 1998 منتشر کرد. این فناوری برای کمک به این صنعت در انطباق با قوانین صنایع غذایی انگلیس و اتحادیه اروپا تدوین شده است. BRC که بیشتر، آن را به سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی و بسته بندی می شناسند، یک معیار شناخته شده در سطح بین المللی برای ایجاد بهترین روش ها در ایمنی مواد غذایی،کیفیت و مسئولیت است.

دریافت گواهینامه سیستم مدیریت ایمنی غذایی BRC می تواند برای خرده فروشان، تولید کنندگان، وارد کنندگان، تهیه کنندگان و تامین کنندگان مواد غذایی مناسب باشد. بسیاری از خرده فروشان فعال در سطح اروپا، انگلیس و ایالات متحده، تنها با کسب و کارهایی همکاری می کنند که ممیزی های BRC را گذرانده اند و توسط این سازمان معتبر شناخته شده اند.

استاندارد BRC چه مواردی را پوشش می دهد ؟

استاندارد بین المللی ایمنی غذایی BRC الزاماتی را در مورد چگونگی تهیه مواد غذایی فراوری شده و سایر محصولات (به عنوان مثال غذاهای مارکدار، غذاهایی که توسط خرده فروشی مارک می شوند یا مواردی که توسط شرکت های خدمات غذایی و تولید کنندگان استفاده می شود) ارائه می دهد.

گواهینامه غذایی BRCهفت بخش کلی گواهینامه BRC عبارتند از :

 1. تعهد مدیریت و بهبود مستمر : مدیران ارشد شرکت ها، باید به اجرا و بهبود مستمر فرایندهای ایمنی غذایی سازمان خود متعهد باشند.
 2. طرح ایمنی مواد غذایی HACCP : داشتن یک برنامه برای آنالیز ریسک در مواد غذایی HACCP و نقطه کنترل بحرانی به شما امکان می دهد خطرات بیولوژیکی، شیمیایی یا فیزیکی را که می تواند غذای تولیدی شما را برای خوردن غیر ایمن کند، شناسایی و مدیریت کنید.
 3. سیستم مدیریت کیفیت و ایمنی مواد غذایی : شما باید سیستمی را اجرا کنید که قادر به تولید محصولات ایمن، پاسخگویی به انتظارات مشتریان و اطمینان از آموزش کافی پرسنل را ایجاد کند.
 4. استاندارد نمایندگی ها : نمایندگی هایی که مواد غذایی را در آنها تهیه و تولید می کنید، باید مطابق با استاندارد های دقیق تنظیم و نگهداری شوند.
 5. کنترل محصول : برای اینکه محصولات شما ایمن در نظر گرفته شوند، باید نشان دهید که مواردی مانند مواد آلرژی زا، پیدایش و آزمایش محصول را به درستی مدیریت و کنترل می کنید.
 6. کنترل فرایند : شما باید برنامه هایی مانند HACCP را پیاده سازی کنید و روش های موثرتری برای تولید پیدا کنید.
 7. پرسنل : این بخش شامل آموزش، لباس محافظ و بهداشت است. شما باید اطمینان حاصل کنید که پرسنل به تمام نیاز های خود برای ایمنی دسترسی دارند.

مزایای گواهینامه BRC چیست ؟

مزایای صدور گواهینامه BRC شامل موارد زیر می باشد :

 • افزایش اعتبار برند در میان مشتریان
 • تجارت با خرده فروشان، تولید کنندگان و شرکت هایی که از این سیستم پیروی می کنند.
 • کاهش شکایت های مشتریان از محصولات
 • شامل سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی و بهترین روش های پذیرفته شده بین المللی برای اطمینان از ایمنی و کیفیت محصولات است

استاندارد BRC برای ایمنی مواد غذایی، اولین استانداردی بود که مفاد استاندارد ایمنی غذای (GFSI) را برآورده کرد. به همین دلیل این سیستم توسط بسیاری از خرده فروشان جهان پذیرفته و مورد استفاده قرار گرفته است. اخذ گواهی BRC کمک می کند تا اطمینان مشتری از محصولات شما تضمین شود و مزایای بسیاری را همراه دارد.

جدیدترین نسخه استاندارد BRC

مدیریت ایمنی غذایی BRCسازمان BRC این استاندارد را به صورت دوره ای به روز می کند و تا تغییرات در مورد مواد غذایی و خطرات جدیدی را که در این حوزه ممکن است به وجود بیاید را تحت پوشش قرار دهد. نسخه 7 که همان آخرین نسخه این استاندارد به شمار می رود، در سال 2015 منتشر شده است. این نسخه شامل بخش هایی جدید زیر می باشد که در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کنترل برچسب گذاری و بسته بندی

نسخه جدید استاندارد BRC با روش های نوین برچسب گذاری محصول باعث شده تا برگشت محصولاتی که به دلیل عدم فعالیت های درست برچسب گذاری، بازگردانده شده اند، به حداقل برسد. باید در نظر داشته باشید که هر زمان دستورالعمل های محصول خود را تغییر میدهید، روش های برچسب گذاری را نیز به روز کنید.

مدیریت تامین کنندگان مواد اولیه و بسته بندی

بسته بندی در BRC اکنون به عنوان بخشی از نیاز های مربوط به نحوه مدیریت تامین کنندگان مواد اولیه است. همچنین ارزیابی های موارد خطرناک مانند آلرژی، آلودگی و … باید حداقل سالی یکبار انجام بگیرد.

با توجه به موارد گفته شده اکنون می دانید که استاندارد BRC یکی از مهمترین استاندارد های مواد غذایی به شمار می رود. در کنار این سیستم می توانید از استاندارد های ISO شرکت های غذایی نیز استفاده کنید. همچنین برای صدور انواع گواهینامه ایزو می توانید با مشاوران رایان سرت، برای دریافت مشاوره رایگان در تماس باشید.

مقالات مفید

سبحان شاهیمشاهده نوشته ها

کارشناس سئو مجموعه رایان سرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *