استاندارد SFBB

استاندارد SFBB

استاندارد SFBB از کلمه (Safer Food, Better Business) به معنای غذای ایمن، بیزینس بهتر گرفته شده است. این استاندارد یک رویکرد عملی برای مدیریت ایمنی مواد غذایی می باشد. این سیستم مدیریت مواد غذایی توسط آژانس استاندارد غذای معرفی شده است و هدف اصلی آن کمک به مشاغل کوچک پذیرایی و خرده فروشی مانند رستوران ها، کافه ها و دیگر کسب و کارهایی که گستردگی کمی دارند، بوده است که در سال 2006 معرفی شد.

مقررات غذایی از تمام کسب و کارها خواسته که کنترل های ایمنی غذایی خود را مستند کنند و نظارت دقیق را برای اطمینان از اجرا صحیح آنها، انجام دهند. استاندارد SFBB ،یک سیستم کاربردی می باشد که پیچیدگی در آن وجود ندارد و بر روی 4 خطر اصلی در هر شغل متمرکز شده :

  • آلودگی
  • تمیز کردن
  • سرمایش
  • پخت و پز

علاوه بر موارد فوق، در استاندارد ایمنی غذایی بخشی وجود دارد که جزئیات نحوه نظارت و ضبط سیستم را بیان می کند، که متناسب با هر نوع حرفه ای، طراحی شده است. پکیج استاندارد SFBB به پنج قسمت تقسیم می شود که شامل برخی از موارد به عنوان روش های ایمنی است. در این سیستم روش های معمول و بی خطر مانند “پختن غذا با خیال راحت” و “دوباره گرم کردن غذا” بیان شده. معمولا افرادی که از این گواهی استفاده می کنند باید یک بررسی دقیق داشته باشند تا ببینند کدام روش های ایمنی برای تجارت آنها مناسب می باشد.

گفتنی است که مدرک SFBB در کل، 20 روش موجود است که جنبه های مختلف “4C” را پوشش داده اند، اما تمامی این موارد برای یک نوع کسب و کار کاربرد ندارد.

تاثیر استاندارد SFBB

برای بسیاری از کاربران این سوال به وجود می آید که آیا SFBB برای کسب و کار من کاربرد دارد ؟

در جواب این سوال باید بگوییم که سیستم مدیریت ایمنی غذایی مشابه با گواهی ایزو 22000 یک سیستم مستند را در قالب آماده تحویل شما می دهد.

در بسیاری از کشورها طبق قوانین کسب و کار هایی که در زنجیره غذایی فعالیت دارند باید از استاندارد غذایی HACCP برای استاندارد سازی فعالیت های خود استفاده کنند. این سیستم نحوه تولید غذای ایمن را در مجموعه شما مشخص می کند. کاربرد SFBB نیز بیشتر در همین حوزه می باشد و سبب می شود تا به مرور بتوانید فعالیت های ایمن تری را داشته باشید. عدم اجرای مفادی که در این استاندارد ذکر شده باعث می شود تا مجموعه ها از نظر بهداشت و سطح کیفی در درجه پایین تری قرار بگیرند.

به طور کلی در SFBB موارد زیر بررسی می شود :

  1. در صورت نگهداری گواهی SFBB ،می توانید از پیروی سیستم در برابر ایمنی غذایی اطمینان داشته باشید.
  2. این استاندارد برای تمامی فعالیت های حوزه غذایی مناسب می باشد و طراحی آن به گونه ای بوده که سازگاری بالایی با کسب و کارها دارد.
  3. این استاندارد در سراسر کشور انگلستان شناخته شده است و مورد استفاده قرار میگیرد.
  4. SFBB به شما اطمینان می دهد که غذای ایمن و قابل اعتمادی را تولید کنید.

نحوه دریافت گواهینامه SFBB

برای دریافت گواهینامه SFBB بهتر است ابتدا به وب سایت رسمی این استاندارد نگاهی بیندازید و فایل هایی که برای دانلود قرار داده شده است را دریافت و مطالعه کنید. بسیاری از مواردی که در این فایل ها گنجانده شده است می تواند به شما در بهبود فعالیت هایتان کمک کند. پس از مطالعه کامل فایل ها، می توانید برای دریافت مشاوره با پشتیبانان رایان سرت در تماس باشید تا برای اخذ استاندارد SFBB مشاوره رایگان را به شما ارائه دهند.

گواهینامه SFBBگفتنی است که رویکرد های موجود در SFBB ساده می باشد و علاوه بر اینکه باعث حرکت رو به جلو شما می شود، باعث جدایی از مسیر اصلی کسب و کار ها نیست. این سیستم باعث می شود که از قوانین پیروی کرده و از اعتبار کسب و کار خود محافظت کنید.

آموزش های لازم برای SFBB

یکی از مهمترین بخش های سیستم SFBB آموزش هایی است که در محتوی این استاندارد گنجانده شده است. شما می توانید به راحتی و در کمترین زمان آموزش های مورد نیاز خود را فرا بگیرید. همچنین کارکنان مجموعه نیز با توجه به فعالیت هایی که در سیستم اهده دار هستند هم باید آموزش های مورد نیاز خود را ببینند. به صورت کلی برای فعالیت هایی که کارفرما از کارگر انتظار دارد، بهتر است تا آموزش هایی جهت بهبود فعالیت و استانداردسازی، در نظر گرفته شود.

باید در نظر داشته باشید که بخش آموزش یکی از بخش های حیاتی این استاندارد در نظر گرفته شده است و بدون گذراندن آموزش ها نمی توانید برای اخذ SFBB اقدام کنید.

استاندارد های مشابه گواهینامه ایمنی غذایی

سازمان استاندارد سازی یا ایزو، گواهینامه های مختلفی را برای کسب و کارهایی که در زنجیره غذایی فعالیت دارند، تدوین کرده است. استاندارد های ایزو مناسب صنایع غذایی را می توانید در مطلبی که در مورد این موضوع در رایان سرت قرار گرفته است مشاهده کنید. البته گواهی های دیگری نیز در این حوزه صادر می شود که محدود به مناطق و یا کشور های خاصی هستند.

یکی از استاندارد هایی که در زمینه فعالیت های غذایی برای صنایع، مورد استفاده قرار می گیرد استاندارد حلال است که بسیاری از شرکت های داخلی ملزم به دریافت آن هستند.

مقالات مفید

سبحان شاهیمشاهده نوشته ها

کارشناس سئو مجموعه رایان سرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *