استاندارد SA8000

استاندارد SA8000

استاندارد SA8000 یک نوع استاندارد بین المللی برای سیستم مدیریت اجتماعی می باشد که قابلیت استفاده در تمامی کارخانه ها و سازمان ها را دارد. گواهینامه SA8000 در سال 1997 توسط سازمان جهانی SAI تدوین شده است. این استاندارد به گونه ای طراحی شده که مزایای آن، هم برای تولید کننده و هم برای مصرف کننده آشکار است و به صورت کلی تمام ذینفعان یک سازمان به نوعی از مزیت های آن استفاده می کنند. این سیستم دارای یک قالب کلی می باشد که به سازمان های دارای مجوز، کمک می کند تا تعهد های خود نسبت به رفتارهای منصفانه در برابر کارگر را نشان دهند.

استاندارد عملکرد اجتماعی در 9 زمینه مهم برای پاسخگویی اجتماعی در محیط های کاری تدوین شده است. این سیستم با استفاده از استاندارد های مدیریتی تکمیل می شود و تاکید زیادی بر مشارکت کارگران دارد. مشارکت کارگران باعث بهبود مستمر در تمامی زمینه های استاندارد می شود. استاندارد SA8000 توسط برند های مطرح صنعتی، به دلیل رویکرد دقیق خود برای اطمینان از بالاترین سطح کیفیت مطابقت اجتماعی در زنجیره تامین، بدون در نظر گرفتن منافع تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

SA8000 منعکس کننده مفاد کاری موجود در کنوانسیون های جهانی حقوق بشر و سازمان بین المللی کار (ILO) می باشد. همچنین این استاندارد قوانین ملی کار سراسر جهان را محترم می شمارد و از آنها حمایت می کند. جالب است بدانید که در حال حاضر این سیستم به اجرا شرایط شغلی مناسب برای بیش از 2 میلیون کارگر کمک می کند.

به روز رسانی های مستمر که برای این سیستم مدیریت اجتماعی در نظر گرفته شده، باعث می شود تا سیستم مسئولیت پذیری اجتماعی، همیشه قابلیت استفاده را داشته باشد و راه حلی برای جدیدترین مشکلات در اختیار صاحبان کسب و کار قرار دهد.

درباره گواهینامه SA8000

گواهینامه SA8000 توسط سازمان Social Accountability International توسعه پیدا کرده است. SAI یک سازمان بین المللی چند مدیریتی می باشد که وظیفه اصلی آن ایجاد شرایط حقوق بشر، برای کارگران در سراسر جهان می باشد. این استاندارد با توسعه سیستم های پاسخگویی، از طریق استاندارد های دارای مسئولیت اجتماعی، از تمامیت حقوق کارگران دفاع می کند. با اینکه SAI ناشر و توسعه دهنده استاندارد SA8000 می باشد، اما خود این مجموعه، حسابرسی و صدور گواهینامه مدیریت اجتماعی را انجام نمی دهد. خدمات دریافت و صدور گواهینامه SA8000 توسط مجموعه های مستقلی که فعالیت اصلی آنها صدور گواهینامه می باشد، انجام می گیرد. سازمان SAI در این زمینه با SAAS فعالیت دارد و الزامات را برای تشویق مدیریت بهتر توسعه می دهند. در صورتی که سازمان شما از رفتارهای اجتماعی پیروی می کند، بهتر است تا استاندارد مسئولیت اجتماعی ایزو را هم در این بخش بررسی کنید.

گواهینامهSA8000عناصر اصلی استاندارد SA8000

هر چک لیست ممیزی انطباق اجتماعی SA8000 شامل 9 مورد از الزامات یا عناصر اصلی این استاندارد می باشد. همچنین حسابرسی های صورت گرفته باید بر اساس این 9 مورد، مطابقت تامین کننده را نشان دهد.

 1. کودکان کار : اکثر چک لیست های مطابقت با سیستم مدیریت اجتماعی شامل بررسی نقض موارد مرتبط با کودکان کار هستند. کار کردن کودکان هنوز یک مشکل رایج در آسیا می باشد و کشور های هند و چین جزو کشور های پر خطر در این موضوع شناخته شده اند.
 2. کار اجباری : SA8000 تامین کنندگان را از به کارگیری اجباری یا برده داری و همچنین نگهداری اسناد شخصی، حقوق و مزایای کارگران، منع می کند. استاندارد همچنین اذعان دارد کارگر باید حق این را داشته باشد که پس از پایان هر روز کاری محل کار خود را ترک کرده و حق پایان دادن به فعالیت های خود را داشته باشد.
 3. سلامت و امنیت : یک مجموعه که از سیستم مدیریت اجتماعی برخوردار است، باید محیط کار سالم را تحت استاندارد های SA8000 برای کارگران تامین کند. این بخش، شباهت بسیاری به استاندارد ISO 45001 دارد.
 4. آزادی برای تشکیل انجمن : آزادی جمعی، به کارگران این حق را می دهد تا بتوانند اتحادیه های کارگری را ایجاد کرده و آنها را مدیریت کنند و سپس به صورت جمعی با کارفرمای خود مذاکره کنند. این کار از کارگران در برابر تبعیض، آزار یا ارعاب محافظت کند.
 5. تبعیض : استاندارد SA8000 کارگران را از تبعیض های نژادی، اصل، طبقه، جنسیت، مذهب، وابستگی سیاسی و بسیاری از ویژگی های دیگر محافظت می کند.
 6. شیوه های انضباطی : سیستم مدیریت پاسخگویی اجتماعی ایجاب می کند کارفرما با وقار و احترام با کارگران رفتار کند. همچنین این سیستم باعث می شود تا رفتارهای غیر انسانی، تنبیه بدنی، اجبار ذهنی یا جسمی یا سوء استفاده جسمی از سیستم کاری حذف شود.
 7. ساعت کاری : SA8000 تامین کننده را ملزم می کند که حداقل یک روز استراحت پس از شش روز کاری متوالی را برای کارگر در نظر بگیرد، همچنین یک هفته کاری نباید بیش از 48 ساعت باشد.
 8. پاداش : ممیزی هایی که در سیستم مدیریت اجتماعی انجام می گیرد، بررسی می کند که آیا سازمان دستمزد معیشتی کارگران را پرداخت میکند یا خیر؟ دستمزد های پرداختی باید بتواند نیاز های اساسی کارگر را تامین کند و همچنین در میان آنها می تواند پاداش هایی نیز گنجانده شود.
 9. سیستم مدیریت : مدیریت سازمان باید چندین اقدام اضافی در مورد فعالیت های اصلاحی، پیشگیرانه و سیاست ها را رعایت کند.

مزایای سیستم مسئولیت پذیری اجتماعی SA8000

 • تعهد شما را به مسئولیت پذیری اجتماعی و رفتار اخلاقی، مطابق با استانداردهای جهانی را ثابت می کند.
 • مدیریت و عملکرد زنجیره تأمین را بهبود می دهد.
 • امکان این را می دهد که از استانداردهای جهانی اطمینان حاصل کنید و خطر بی توجهی به قوانین، مواجهه عمومی و دعاوی احتمالی را کاهش دهید.
 • از دیدگاه شرکت شما پشتیبانی می کند و باعث تقویت وفاداری کارکنان، مشتریان و ذینفعان می شود.
 • به شما این امکان را می دهد که هنگام ارائه پیشنهادات برای قراردادهای بین المللی یا توسعه محلی و استقرار مشاغل جدید، مسئولیت پذیری مناسب اجتماعی را نشان دهید.

به طور کلی استاندارد SA8000 یک سیستم مسئولیت پذیری اجتماعی می باشد که برای توسعه کسب و کار بسیاری مفید است. شما می توانید برای دریافت گواهینامه مدیریت پاسخگویی اجتماعی، با کارشناسان رایان سرت در تماس باشید.

مقالات مفید

سبحان شاهیمشاهده نوشته ها

کارشناس سئو مجموعه رایان سرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *