گواهینامه ایزو 9001 چیست

گواهینامه ایزو 9001

گواهینامه ایزو 9001

گواهینامه ایزو 9001 به عنوان سیستم مدیریت کیفیت شناخته می شود. دراین مطلب به صورت خلاصه به نحوه دریافت ایزو 9001 میپردازیم.

سازمان بین المللی استاندارد ISO

سازمان بین المللی استاندارد (ISO) بزرگترین توسعه دهنده استانداردهای بین المللی داوطلبانه در جهان است. استانداردهای سازمان ISO راه‌حل‌ها و بهترین شیوه‌ها را برای تقریباً همه انواع فن‌آوری و تجارت ارائه می‌دهند و به شرکت‌ها و سازمان‌ها کمک می‌کنند تا عملکرد خود را بهبود ببخشند و در عین حال از مصرف‌کنندگان و کره زمین محافظت کنند.

ISO 9001:2015 چیست؟

ISO 9001 شناخته شده ترین استاندارد سیستم مدیریت کیفیت (QMS) در جهان است.هدف ایزو 9001 کمک به سازمان ها برای برآورده کردن نیازهای مشتریان و سایر ذینفعان به طور موثرتر است. این امر با ایجاد چارچوبی برای اطمینان از کیفیت ثابت در ارائه کالاها ویا خدمات به دست می آید.

استاندارد ISO 9001  مبتنی بر هفت اصل مدیریت کیفیت است، از جمله داشتن تمرکز قوی بر مشتری، مشارکت مدیریت ارشد و انگیزه برای بهبود مستمر.

هفت اصل مدیریت کیفیت عبارتند از:

1- تمرکز بر مشتری

2- رهبری

3- مشارکت مردم

4- رویکرد فرآیندی

5- بهبود

6- تصمیم گیری مبتنی بر شواهد

7- مدیریت روابط

گواهینامه ایزو 9001اصول بر اساس اولویت ترتیب داده نمی شوند. اهمیت نسبی هر اصل از سازمانی به سازمان دیگر متفاوت است و ممکن است در طول زمان تغییر کند.

چرا باید گواهی نامه ISO 9001 را دریافت کنید؟

گواهینامه ISO 9001 برای کارکنان، شرکا، مشتریان و دنیای خارج اثبات عینی می کند که رضایت مشتری هسته اصلی کسب و کار شما است.

مزایای کلیدی ISO 9001

    افزایش درآمد: استفاده از شهرت ISO 9001 می تواند به شما در برنده شدن در مناقصات و قراردادهای بیشتر کمک کند، در حالی که با افزایش کارایی نیز  به رضایت و حفظ مشتریان کمک می کند.

    بهبود اعتبار شما: زمانی که سازمان ها به دنبال تامین کنندگان جدید هستند، اغلب لازم است که یک QMS بر اساس گواهینامه ISO 9001 داشته باشند، به ویژه برای کسانی که در بخش دولتی هستند.

    بهبود رضایت مشتری: با درک نیازهای مشتریان و کاهش خطاها، اعتماد مشتری را نسبت به توانایی خود در ارائه محصولات و خدمات افزایش می دهید.

    راندمان عملیاتی بالاتر: شما می توانید با پیروی از بهترین شیوه صنعت و تمرکز بر کیفیت، هزینه ها را کاهش دهید.

    تصمیم گیری بهبود یافته – شما می توانید مشکلات را در زمان مناسب شناسایی و اعلام کنید، به این معنی که می توانید به سرعت اقدامات لازم را برای جلوگیری از اشتباهات مشابه در آینده انجام دهید.

    مشارکت بیشتر کارکنان: شما می توانید با بهبود ارتباطات داخلی اطمینان حاصل کنید که همه در راستای یک دستور کار، کار می کنند. مشارکت دادن کارکنان در طراحی بهبود فرآیند باعث شادی بیشتر و بهره وری بیشتر آنها می شود.

    ادغام فرآیند بهتر: با بررسی تعاملات فرآیند، می توانید بهبودهای کارایی را آسانتر بیابید، خطاها را کاهش دهید و در هزینه صرفه جویی کنید.

    فرهنگ بهبود مستمر: این سومین اصل ISO 9001 است. به این معنی است که شما یک رویکرد سیستماتیک برای شناسایی و بهره برداری از فرصت ها برای بهبود تعبیه می کنید.

    روابط بهتر با تامین کنندگان: استفاده از بهترین فرآیندها به زنجیره تامین کارآمدتر کمک می کند و صدور گواهی نامه ایزو 9001 این موارد را به تامین کنندگان شما نشان می دهد

فرآیند صدور گواهی نامه ISO 9001

دریافت گواهی نامه ISO 9001 نیازمند برنامه ریزی، تعهد و منابع است.

دریافت ایزو 9001 (QMS) به صورت خلاصه طی فرآیند 3 مرحله‌ای ساده به شرح زیر می باشد:

    تجزیه و تحلیل داده ها

فرآیندها و رویه‌های فعلی را بررسی و مستند می شود، سپس هر حوزه‌ای را که الزامات استاندارد را برآورده نمی‌کرد، مشخص میشود.

    پیاده سازی

    هر گونه تغییری که در فرآیندها و رویه های موجود مورد نیاز باشد، ایجاد میشود.

    گواهی نامه

    یک ممیز ایزو 9001 سالانه الزامات استاندارد را مورد بازبینی قرار میدهد تا بررسی کند که آیا تمام فرآیندهای مستند دنبال می شود یا خیر.

  پس از رضایت و تایید ممیز، گواهی ایزو 9001  تمدید یا صادر می شود.

 

چگونه می توان یک مرجع صدور گواهینامه را انتخاب کرد؟

به طور کلی شرکت های صادر کننده گواهینامه ایزو باید دارای تاییدیه از یک AB دارای عضویت سازمان IAF باشند.

برای این کار شما باید اعتبار شرکت صادرکننده را مورد بررسی قرارداده و برای دریافت اقدام نمایید.

شما میتوانید جهت انتخاب بهترین شرکت صادرکننده گواهینامه ایزو 9001 با کارشناسان مجموعه رایان سرت در تماس باشید.

جستجوی مرتبط: ایزو 9001، نحوه دریافت گواهینامه ایزو 9001، ایزو 9001 چیست، شهاده الایزو، الایزو 9001، شهاده الایزو فی العراق، شهاده الایزو 9001،

مقالات مفید

ایزو9001گواهی ایزوگواهی ایزو 9001مدرک ایزو9001

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *